Interesująca historia wynalezienia kasy fiskalnej

Geneza

Pierwsza kasa fiskalna została wynaleziona przez Jamesa Ritty’ego po zakończeniu wojny secesyjnej. Był on właścicielem baru w Dayton w USA i musiał powstrzymać swoich pracowników przed dalszym okradaniem go z zysków. Model „Ritty I” stworzył w 1879 roku po zaobserwowaniu narzędzia, które liczyło obroty śruby napędowej parowca. Z pomocą swojego brata Johna opatentował kasę fiskalną w 1883 roku.

https://kasyfiskalnekatowice.pl/3-czynniki-ktore-moga-sprawia-ze-twoja-firma-doswiadczy-przerwy-w-fakturowaniu/

Rozwój kas fiskalnych

W dawnych czasach firmy przechowywały dzienny utarg w szufladzie, a księgowość była prowadzona ręcznie, jednak ponieważ nie było kontroli nad przychodami, pracownikom łatwiej było ukraść pieniądze. W tym czasie Ritty był właścicielem baru, a po uświadomieniu sobie ogromnych strat jakie rejestrował jego biznes, postanowił zaprojektować maszynę, w której po naciśnięciu klawisza pojawiała się kartka z ceną, a rolka papieru oznaczona kolumnami dla dolarów i centów była dziurkowana. Jednak Ritty nie widział zbyt wielu zastosowań dla swojego wynalazku, więc sprzedał wszystkie prawa do swojego wynalazku Jacobowi H. Eckertowi z Cincinnati, sprzedawcy porcelany i szkła, który założył National Manufacturing Company. Wkrótce potem został obciążony koniecznością prowadzenia dwóch biznesów i w 1884 roku sprzedał firmę Johnowi H. Pattersonowi, który wykorzystał tę innowację i zmienił nazwę firmy na „The National Cash Register Company” (NCR). Sukces, jaki odniósł sprawił, że stał się nowym Mesjaszem biznesu/ Udoskonalił maszynę, dodając rolkę papieru do rejestrowania transakcji, tworząc w ten sposób bilet lub paragon.

Po tym, jak John Henry Patterson kupił patenty Ritty’ego, rozpoczął błyskotliwą karierę biznesową na czele National Cash Registrer. Z 350 kas fiskalnych sprzedanych w 1884 roku, liczba ta wzrosła do dwóch milionów sztuk w 1922 roku. Patterson był pionierem w stosowaniu nowych metod sprzedaży. Dał swoim agentom handlowym wyłączność na swoje terytoria. Wprowadził system punktów za sprzedaż, z opłatami miesięcznymi i rocznymi, oraz założył Hundred Point Club, aby nagradzać najlepszych sprzedawców. O sukcesie Pattersona, uważanego za jednego z najlepszych amerykańskich biznesmenów, świadczy fakt, że jego firma nadal działa w branży komputerowej pod nazwą NCR Corporation.